x
O R Y E M M A K İ N A

Peletleme Grubu

Şanzımanlı Pelet Presi

Şanzımanlı Pelet Presi çeşitli yemler, gıda ürünleri, kimya ürünleri, doğal atıkların peletlenmesi olarak tanımlanır. Çalışma prensibinde ise peletlenecek ürünün özelliklerine göre farklılıklar olabilmektedir. Ancak genel olarak önce peletlenecek ürüne göre su, buhar ve diğer sıvıların hazırlanmasıyla birlikte işlemlere başlanmaktadır. Makineye eklenen ürünlere önce mekanik bir baskı uygulanır. Sonrasında ise özel olarak pelet diski üzerinde yer alan deliklerden, bu ürünler çıkarılır. Tüm bu süreçte basınç önemli bir etkendir. İşlem sırasında basınç ve ısı etkisi ile birlikte hangi ürün kullanılırsa kullanılsın, ürün sıkışır, birbirine yapışır. Ardından basıncın da etkisi ile birlikte deliklerden dışarıya çıkarılır. Pelet Presinden pelet halinde çıkarılan ürünler, böylece kullanıma sunulabilmektedir.

Şanzımanlı serisi pelet presleri, gücünü özel olarak tasarlanmış/işlenmiş yüksek verimli dişli takımından alır. İki kademeli hassas dişli seti, en yüksek pelet kalitesi ve kapasitesini garanti ederken, makineye güç ve dayanıklılık sağlar. Makine gövdesi dökümden imal edilmiştir. Şanzıman gövdesi, pelet presini farklı tahrik motoru seçenekleriyle çalıştırma esnekliği sunar. 6 farklı yağlama noktasına tam miktarda tedarik edilmesini garanti eder. Yağı soğutma sisteminde çiller kullanılarak yıllar boyunca sorunsuz çalışma sağlar. Kimya, hayvan yemi, plastikler, biyo atık, talaş gibi bir çok sektörde güçlü şanzıman takımı ve dayanaklı gövdesi ile sektörde açığı kapatıyor.

 

GENEL ÖZELLİKLER

» Pelet Presler, toz halindeki hammaddenin veya karma ürünün buharla karıştırarak, disk ve rulo yardımı ile mekanik olarak sıkıştırılıp, çeşitli çaplarda (Ø1.8 - 16 mm ) tane haline getirilmesini sağlayan makinelerdir.

» Kondisyonere buhar verilerek karıştırılan toz ürünün, içerisinde ki nişastanın jelatinize olmasıyla daha kolay peletlenmektedir. Böylece yemde kullanıldığında ayrışmayı önlemekte, hayvanlar için sindirimi kolaylaştırmakta ve verimi artırmaktadır.

» Pelet formuna getirilerek yoğunluğu artan toz ürünün ayrışması önlenmekte, depolama ve taşıma masrafları düşmekte, böylece daha ekonomik hale gelmektedir.

» Yem endüstrisi dışında, yaygın olarak kepek, küspe, ağaç talaşı, organik gübre, çöp, şerbetçiotu ve pirina peletlemede kullanılmaktadır.

» Peletleme sisteminin ana bileşenleri; Besleyici, Kondisyoner, Pelet Presi ve Pelet Soğutucudur. ORYEM marka pelet presleri kalite üzerine tasarlanmıştır.

Kurulum

Başa Dön